Сфери застосування штрих-кодування та сканерів штрих-коду
Штрих код – це унікальний номер, своєрідне сховище даних, інформації про країну-виробника, сам товар (найменування, ціна, термін придатності, наявні знижки, інші додаткові відомості). Нині штриховий код наноситься на 99 відсотків продукції, що випускається різними компаніми. Процес управління товарорухом вимагає регулярного та максимального інформаційного забезпечення, що формує у поєднанні з іншими елементами логістичний комплекс сервісних послуг. Оперативність отримання інформації про товаропотоки та правил їх обліку є життєво важливою для виробників, а відомості про походження продукції – для споживача.
Спочатку інформація про продукцію доставлялася за допомогою товарних ярликів, етикеток та вкладишів. Потрібна була нова система ідентифікації, яка давала б докладний і точний “портрет” товару та була більш зручною у застосуванні. Сьогодні всі вже звикли бачити на товарних упаковках штрих-коди, які успішно справляються з поставленим непростим завданням. Перший лінійний код, який став основою штрих-кодування, був розроблений в Гарвардській школі бізнесу в 30-х роках. У 1977 році з'явилася Європейська 13-розрядна система EAN (European Article Numbering), яка незабаром стала світовим стандартом кодування.
На сьогоднішній день системи штрих-кодування товарів набули набагато ширшого поширення та застосування, ніж тільки облід товарів.
Розглянемо основні сфери застосування штрих-кодування та сканерів штрих-коду:
- Торгівля роздрібна та оптова. У цій сфері штрих-код застосовують для автоматизації процесів приходу, витрати та обліку товарів. До цієї групи належать роздрібні магазини, супермаркети, гіпермаркети, аптеки.
- Складський облік. Штрих-код застосовують для обліку товару на складі та проведення швидкої інвентаризації.
- Контроль руху посилок. Всі транспортні компанії, компанії експрес доставки, аеропорти застосовують штрихове кодування для маркування вантажів та багажу. Зчитуючи закодовану інформацію за допомогою сканера штрих-кодів можна легко і швидко передавати інформацію про місцезнаходження вантажу, виконувані операції. Таким чином скорочується ймовірність втрати, і прискорюється пошук, якщо втрата все-таки мала місце.
- Виробництво товарів. Для маркування, обліку та ідентифікації товару в облікових програмах. Штрих-код застосовують для маркування різних деталей виробу, для їх подальшої ідентифікації. Використання штрих-кодів дозволяє отримувати точні дані про вироблені роботи і вироби, що виготовляються. Відстежуючи елементи товару кожному з етапів управляючі можуть уникнути вузьких місць у виробничих процесах і надвиробництві, збільшивши ефективність.
- Автоматизація сплати платежів. У даних процесах штрих-код застосовується як носій інформації та наноситься на документи (квитанції). До цієї групи входять енергетичні компанії, пункти прийому комунальних платежів, пенсійні установи, установи, що займаються лотереями.
- Ідентифікація. Штрих код наноситься на різні документи, посвідчення особи, пластикові картки та використовується як ідентифікатор у різних системах дисконту, лояльності та доступу. Найчастіше застосовується у клубах, ресторанах, казино. Також сканери штрих-коду використовуються для організації системи перепустки на різні заходи. Таким чином виключається можливість попадання на захід по одному квитку кільком людям. У багатьох бібліотеках використовується система обліку на базі штрих-коду, а отже тут також не обійтися без сканера штрих-коду.
- Системи контролю. Штрих-код використовується так само для несення інформації та ідентифікації, але використовується у внутрішніх системах контролю. Прикладом може бути бібліотеки, тестування виробів, медицина тощо. За допомогою цієї технології не тільки прискорюється обслуговування читачів, забезпечується захист від крадіжок, контроль за місцезнаходженням книг та ін. в медичних установах кожному пацієнту присвоюється ідентифікаційний номер зі штрих-кодом, з яким у подальшому пов'язана історія хвороби, прописані ліки та процедури, результати аналізів та ін. Штрих кодом можуть бути промарковані інструменти - таким чином відстежується історія їх застосування та стерилізації. Сканери для медицини виконані із пластику, який відрізняється стійкістю до антисептиків. Корпус витримує антибактеріальну обробку. Сканери для медичного обладнання здатні прочитувати маленькі етикетки на поверхні упаковок з лікарськими препаратами.
Зчитувачі або сканери штрих-кодів – це ціла категорія пристроїв. У ній представлені моделі із різним функціоналом. Такі прилади можна класифікувати за різними ознаками. Основні характеристики сканера: тип підключення до персонального комп'ютера, технологія сканування, форм-фактор, спосіб декодування, сфера використання.
Компанія Mindeo виробляє широкий асортимент сканерів штрих коду з якісними скануючими модулями – від самих дешевих ручних зчитувачів штрих-коду до стаціонарних сканерів штрих-коду. Лінійки терміналів збору даних та сканерів м включають понад десяток моделей.
- Ручні сканери штрих-кодів
- Презентаційні сканери штрих коду
- Стаціонарні сканери штрих-кодів
- Сканери штрих-кодів, що вбудовуються
- Сканери – кільце
- Сканери з пам’яттю
- Безпровідні сканери штрих-кодів
Сканери Mindeo розпізнають 1D- та 2D-штрих-коди з високою швидкістю, підтримують інтерфейси USB, RS-232, PS/2 («розрив клавіатури»). Майже всі сучасні моделі Mindeo оснащені іміджевим скануючим модулем з високою роздільною здатністю, що дозволяє швидко розпізнавати дрібні, щільні та близько розташовані один до одного символіки, «цифрові» коди з екранів електроних пристроїв, пошкоджених або пом'ятих етикеток.
Іміджери Mindeo отримали численні позитивні відгуки завдяки низькій ціні та хорошим характеристикам зчитування. При їх розробці особлива увага приділялася штрих-кодам на медичній, тютюновій та алкогольній продукції як найбільш складним для розпізнавання. Інші пристрої бюджетного сегмента не завжди справляються з читанням цих символік, особливо в умовах інтенсивного навантаження, а сканери Міндео з легкістю читають коди на блістерах таблеток в аптеці, на акцизній марці чи під кількома слоями плівки.