Лазерний сканер чи цифровий сканер-імаджер. Вибір технології сканування
У цій статті розглядаються два типи конкуруючих і іноді взаємодоповнюючих пристроїв – лазерний сканер штрих-коду та сканер-імаджер (сканер, що використовує імідж-технологію сканування).
Останнім часом штрих-кодування дедалі більше входить у різні галузі. Оскільки щороку з'являються нові символіки штрих-кодів, у користувачів з'являється все більше можливостей вибору для збору даних. Символіки штрих-кодування можна назвати мовами штрих-коду.
Кожна символіка має власний метод читання чорних і білих смуг/плям передачі цифрової чи буквенно-цифровой інформації. Лазерні сканери та імаджери виконують завдання декодування цієї інформації. Вони можуть декодувати символіки UPC/EAN, які використовуються у більшості продуктових магазинів, або символіки ISBN, що розміщуються на книгах, а також двомірні 2D символіки, у тому числі PDF 417 або QR коди.
Лазерне сканування
Лазерні сканери як джерело світла використовують лазерні діоди видимого спектра (VLD). Скануюча система генерує лазерний промінь і за допомогою лінз фокусує його. Система дзеркал дуже швидко рухає промінь вперед і назад вздовж штрих-коду, створюючи лінію сканування, яка висвітлює штрих-код.
Оптична система-колектор приймає відбитий сигнал та концентрує на фотоелемент, який трансформує сигнал у цифрові дані. Декодер обробляє цифровий сигнал, застосовує алгоритми кожної конкретної символіки сканування для інтерпретування даних та перевірку правильності зчитування. Після перевірки дані відправляються до головного пристрою (касовий апарат, POS систему, комп'ютер).
Переваги лазерної технології:
Лазерна технологія дозволяє сканувати штрих-коди з об'єктів, що рухаються, таким чином підвищуючи продуктивність сканування. Саме тому лазерні сканери широко використовують у місцях інтенсивного сканування, наприклад супермаркетах, де оператору необхідно швидко пронести товар у зоні зчитування настільних сканерів. Ця можливість читання на льоту підвищує швидкість зчитування як настільними, так і ручними лазерними сканерами, коли потрібно швидко пересуватися від зчитування одного штрих-коду до іншого.
Лазерні сканери можуть проектувати промінь на великі відстані. Саме тому вони є найбільш підходящими пристроями для додатків, де потрібно зчитувати штрих-коди високої густини з великих відстаней. Наприклад, на складах, у розподільчих та дистриб'юторських центрах, у портах. У цих випадках лазерний сканер може сканувати з відстані удвічі більше, ніж імаджери.
Система дзеркал, що перетворює лазерний промінь на лінію, допомагає чітко спозиціонувати сканер щодо штрих-коду, забезпечуючи швидке та інтуїтивне сканування.
Технологія цифрового імідж-сканування
Технологія цифрового імідж-сканування використовує інший підхід до сканування, але з тією ж метою – ефективно рахувати шріх-код. Існує два різновиди імідж-технології зчитування.
Імаджер області (digital area imager)
Імаджер області (digital area imager) за допомогою світлодіодів висвітлює штрих-код та зону навколо нього, а потім робить знімок як цифрова фотокамера. Такі пристрої і називаються Area Imagers, тому що вони захоплюють не тільки штрих-код, а й зону (area) навколо штрих-коду. Після цього цей знімок перетворюється на електричний сигнал, а програмне забезпечення в імідж-сканері з усього зображення отримує лише штрих-код і обробляє дані, використовуючи складні алгоритми декодування. Далі, так само як і лазерний сканер, імаджер проводить перевірку правильності зчитування шляхом підрахунку контрольної суми та передає дані до головного пристрою (POS-систему, касовий апарат, комп'ютер).
Цифрові імаджери мають свої переваги:
По-перше, вони можуть зчитувати двовимірні штрих-коди PDF 417, Matrix або QR коди, в яких може бути розміщено набагато більше інформації порівняно з однолінійними кодами. Такі коди бувають просто необхідні у деяких додатках у логістиці, транспорті, рішеннях щодо простежуваності товару на етапах виробництва чи транспортування.
Крім штрих-кодів, деякі імідж-сканери можуть обробляти зображення, наприклад, сканувати документи, підписи. Під час підтвердження доставки товару та його цілісності можна робити фотографії за допомогою сканера-імаджера. Відсутня потреба у додаткових пристроях, таких як настільний сканер документів або фотоапарат.
Зональні сканери-імаджери також можуть зчитувати коди прямого маркування Direct Part Marking (DPM). DPM – це метод «вічного» маркування деталі чи всього товару, завдяки чому товар можна відстежити всіх етапах виготовлення чи транспортування. DPM-коди набули поширення в серійному обліку унікальних запчастин для контролю якості продукції, процесах простежуваності товарів, у фармацевтиці, для обліку регіону розповсюдження медичних препаратів.
По-друге, імаджери, які зчитують інформацію з певної зони (Area Imagers), є багатоплощинними пристроями, які не потрібно орієнтувати по відношенню до етикетки, зображення.
Лінійні імаджери (Linear Imagers)
Лінійні імаджери (Linear Imagers) зчитують штрих-код таким самим способом, як і зональні імаджери (Digital Area Imagers). Світлодіодів проектується на штрих-код і лінзи фокусують зображення штрих-коду на CCD або CMOS сенсор. Декодуючі алгоритми аналізують стрибки/загасання сигналу та збирають дані штрих-коду. Але, на відміну і від зональних імаджерів, лінійні імаджери використовують лише частину зображення штрих-коду (вузьку смужку пікселів). Тому вони можуть декодувати однолінійні штрих-коди, але не можуть декодувати все зображення або двовимірний штрих-код, як це роблять імаджери зони.
Існує кілька помилок, створених у процесі реклами тих чи інших пристроїв. Деякі виробники кажуть, що імідж-сканери більш надійні, оскільки в них немає частин, що рухаються. Однак, досвід експлуатації лазерних сканерів показує, що сучасні лазерні сканери використовуються дуже довго і статистика ремонтів показує, що надійність модулів, що сканують, дуже висока. У зв'язку з чим багато виробників дають тривалий термін гарантії (до 5 років) на скануючий механізм лазерних сканерів.
Наступна помилка стосується зчитування двовимірних кодів. Як ми вже розглянули вище, деякі світлодіодні ССD сканери, хоч і називаються лінійними імаджерами, не можуть зчитувати 2D штрих-коди. Тому слід уважно читати специфікацію сканера штрих-коду або терміналу збору даних, звертаючи увагу на перелік штрих-кодів, що зчитуються.
Можна підсумувати, що лазерні сканери є кращим вибором у порівнянні з лінійними імаджерами (Linear imagers) і навіть зональними (digital area) імаджерами для читання однолінійних штрих-кодів у роздрібній торгівлі, на складах, оскільки забезпечують інтуїтивне «прицілювання» , а також з великих відстаней.
Якщо вам необхідна функція сканування документів, підписів або зробити фотографію при підтвердженні факту доставки і цілісності товару - для захоплення зображень вам потрібно використовувати сканер-імаджер зони. При цьому відпадає необхідність додаткового пристрою, такого як настільний сканер документів або фотоапарат.
У випадку, якщо вам потрібно зчитувати різноманітні двовимірні штрих-коди, то, швидше за все, вам також потрібно вибрати імідж-технологію зчитування, хоча деякі лазерні сканери зчитують двовимірні штрих-коди, і зокрема PDF-417. Тому є сенс уважно читати специфікації.
Існують інші сфери застосування, де без імідж-технології сьогодні вже складно обійтися, наприклад зчитування надрукованого на матричному принтері штрих-коду, зчитування штрих-коду через вакуумну плівку. Ну і, звичайно, імаджери незамінні для зчитування штрих-кодів прямого маркування DPM у виробництві, охороні здоров'я, для простежування деталей та товарів, а також відстеження регіонів розповсюдження.